Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wywiad z Markiem Szymczakiem

,,Gimnazjalista z pasją – Marek Szymczak”

 

W ramach projektu przeprowadziłam wywiad z Markiem Szymczakiem - absolwentem naszego Gimnazjum w Brzeźnie.

Największą pasją Marka jest jazda konna, której poświęca swój wolny czas.

Klaudia: Jak zaczęła się twoja przygoda z końmi?

Marek: Moja przygoda z końmi zaczęła się w 2007 roku, dzięki rodzicom, którzy zabrali mnie po raz pierwszy na zawody regionalne i towarzyskie oraz na ,,Błękitną Wstęgę Wielkopolski imienia Henryka Helaka” w Iwnie. Pamiętam, że od tamtego momentu bardzo chciałem mieć swojego wierzchowca. Pierwszym moim kompanem był kucyk, który nazywał się Jędrek. Gdy podrosłem i nabyłem wielu umiejętności jeździeckich, wspólnie z rodzicami zastanawialiśmy się nad zmianą konia. Został nim siedmioletni wałach, Mikado. Po trzech latach miałem okazję zmienić go na klacz o większych umiejętnościach -  Clarę, na której jeżdżę do dzisiaj. Jest moją własnością.

K: Jak wygląda twój codzienny trening?

M: Zimą trenuję mniej, ponieważ nie posiadam hali, która dawałaby mi takie możliwości. Warunki atmosferyczne, jakie panują o tej porze roku, mi na to nie pozwalają, a nie chcę narażać zdrowia konia. Mój plan ćwiczeń wygląda następująco: zaczynam od rozprężenia wierzchowca, aby go rozgrzać i rozciągnąć, potem przechodzę do etapu, gdzie poszerzam umiejętności ujeżdżenia oraz skoków.

K: Jak dbasz o swojego konia?

M: Każdego dnia Clara jest czyszczona. Dbam o to, aby miała zdrowe oraz zadbane kopyta. Przed każdym treningiem i wyprowadzeniem, sprawdzam czy wszystko z nimi jest w porządku, gdyż niezadbane kopyta powodują kontuzje i różne choroby. Systematycznie pilnuję wizyt kowala. Pielęgnacja skóry konia też jest bardzo ważna, bo nieregularne czyszczenie powoduje problematyczne skutki uboczne. Moim zdaniem pielęgnacja i opieka nad koniem to podstawa całej pracy.

K: Ile czasu w tygodniu poświęcasz na swoją pasję?

M: Jeśli pogoda mi na to pozwala, staram się trenować każdego dnia po półtorej godziny. Czuję, że każdy dzień z moim koniem buduje wzajemne zaufanie.

K: Jakie jest twoje wyposażenie do jazdy konnej?

M: Posiadam odpowiedni strój do jazdy konnej, który ułatwia mi ją oraz zapewnia bezpieczeństwo. Bardzo ważnym elementem stroju są bryczesy, czyli spodnie do jazdy. Zapobiegają one otarciu skóry podczas treningu. Według mnie, absolutnie niezbędny jest również toczek. Myślę, że najlepiej jest nie ryzykować, bo upadek może się przytrafić nawet w momentach, w których najmniej się tego spodziewamy. Posiadam też specjalne skórzane buty. Jestem również zaopatrzony w wysokie cholewki, zabezpieczające łydki. Sądzę, że jak w każdym sporcie, tak i w jeździe, na początku należy nieco zainwestować w wyposażenie.

K: Jakie są twoje plany związane z jazdą konną na najbliższy czas?

M: W najbliższym czasie chciałbym zmienić konia na większego, wybudować własną stajnię na dwa konie oraz przynależeć do profesjonalnego klubu jeździeckiego. Mógłbym wtedy z dnia na dzień, pod okiem profesjonalistów rozwijać swoją pasję. Udział w wysokiej klasy zawodach jest jednym z moich marzeń.

K: Kto jest twoim idolem, jeśli chodzi o ten sport? Kogo starasz się naśladować?

M: Moim wzorem do naśladowania jest Jarosław Skrzypczyński. To jeden z najlepszych polskich jeźdźców. Cenię w nim to, że dąży do perfekcji. Włożył on dużo pracy oraz serca, aby widzowie mogli zobaczyć tak piękny efekt końcowy, jakim jest zdobycie tytułu Mistrza Polski.

K: Czy jest to trudny sport?

M: Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć. To sport, który na pierwszy rzut oka wydaje się być niezbyt wymagający. Tak naprawdę wymaga on dużego wysiłku oraz  wtajemniczenia.

K: Co daje Tobie jazda konna? 

M: Ta dyscyplina daje mi wiarę w siebie, wytrwałość w dążeniu do celu. Dzięki niej wyćwiczyłem umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, systematyczność. Po każdym upadku się nie poddaję, tylko nieustannie walczę z przeciwnościami.

K: Bardzo dziękuję za możliwość przeprowadzenia wywiadu.

M: Również dziękuję, cieszę się, że mogłem opowiedzieć o swojej pasji.

 


Sprawdź stan powietrza w Brzeźnie

Uczeń z pasją - projekt

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

FACEBOOK SP BRZEŹNO