Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Konferencja "Neurodydaktyka w okulistyce"

Utworzono dnia 18.10.2016

W dniu 3.10.2016 r w Gdyni odbyła się konferencja o tematyce:

„Neurodydaktyka w Okulistyce”.

Konferencja została przeprowadzona przez lekarzy okulistów:
Doktor  Marlena Lipowska

Dr  Andrzej Zieliński

Dr Andrzej Grębka - chirurg

Mgr Paulina Rybecka- optometrysta

Mgr Marzena Kukułka – optyk/optometrysta

Mgr Damian Kubacki-War Optometrysta/ Tyflopedagog.

 

Udział w konferencji wzięła pedagog/ logopeda Elżbieta Makowska.

 

Najważniejszym tematem było uświadomienie (rodziców, nauczycieli) jak wzrok dziecka funkcjonuje w szkole  i w domu, na co warto zwrócić uwagę i jakie warunki przyczyniają się do pogorszenia widzenia u uczniów.

Rozwój cywilizacyjny niszczy wzrok

Przyczyną zaburzeń wzroku u dzieci może też być to, że dzieci coraz więcej czasu poświęcają na zajęcia i zabawy wymagające wytężonej pracy oczu na bliską odległość – oglądanie telewizji, granie na komputerze, przenośnych konsolach i telefonach. Wpływ na wzrok ma także potrzeba szybkiej edukacji i stres. – Dzieci coraz więcej czasu spędzają w pomieszczeniach – dom, przedszkole i szkołaCoraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, a przecież nasze oczy przystosowane są do patrzenia w dal, dlatego taka sytuacja jest bardziej naturalna dla naszego wzroku.

Jak rozpoznać, że dziecko ma wadę wzroku?

Niestety dzieci, szczególnie młodsze, nie zdają sobie sprawy z tego, że źle widzą, dlatego nie powiedzą nam o swoich dolegliwościach. Podczas badań bilansowych, które są realizowane w szkołach, wykrywana jest tylko część zaburzeń wzroku. Kluczową rolę odgrywają rodzice, którzy obserwując swoją pociechę, mogą zauważyć, że dziecko ma problemy z prawidłowym widzeniem.

 

Jak dbać o oczy dziecka

Rodzice powinni zwracać uwagę na zachowanie swojego dziecka. Objawem zaburzeń może być nawet zwyczajne mrużenie lub pocieranie oczu.  Co jakiś czas należy także przyjrzeć się dokładnie oczom dziecka, czy są zwrócone w tą samą stronę i czy któreś oko nie ucieka na zewnątrz lub do środka. Podejrzenia może budzić także patrzenie na ekran telewizora czy komputera z bardzo bliskiej odległości. Jednym z objawów niedowidzenia jest także skręcanie głowy w jedną stronę. Jeżeli dziecko ma stwierdzoną wadę wzroku, to powinno zostać przebadane co pół roku albo częściej, jeśli takie są zalecenia lekarza.

Należy także zadbać o odpowiednie warunki podczas odrabiania prac domowych i zabaw dziecka w domu. Nasza pociecha powinna uczyć się i czytać tylko przy odpowiednim oświetleniu. Odpadają wszelkie słabe lampki nocne i latarka pod kołdrą. Rodzice powinni także pilnować, żeby dziecko nie czytało w pozycji leżącej, co jest bardzo niezdrowe dla oczu.

 

E.M.

Sprawdź stan powietrza w Brzeźnie

Uczeń z pasją - projekt

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

FACEBOOK SP BRZEŹNO